MASÁŽE

Jakýkoli druh fyzického kontaktu má na nás pozitivní a příjemný účinek. Pokud tedy cítíte trochu fyzický deficit, jedním z jednoduchých řešení by mohla být masáž.

Zdravotní a hloubková masáž celého těla

Klasickou masáží docílíme povolení napjatých svalů; tím se uvolní ztuhlé klouby, dochází  k celkovému uvolnění a dobré pohodě. Podle hloubky použitých masážních pohybů se nervová zakončení stimulují nebo uklidňují; dochází k povolení napjatých a bolestivých svalů. Využívá různé typy tření a hnětení. Využívá se hlavně na ošetření bolestí zad, namožených svalů, nespavosti a problémů spojených se stresem. Navozuje stav relaxace, pohody, blaženosti a v některých případech až jemné euforie.

Masáž

Celkové účinky:

 • zvýšení krevního oběhu a přísunu kyslíku, podporuje se dokonce vstřebávání otoků
 • napomáhá urychlovat chod mízní soustavy, která absorbuje a vylučuje odpadní látky
 • podporuje návrat žilní krve do srdce
 • odstraňuje stres, napětí a bolesti svalů
 • zmírňuje bolesti hlavy
 • řeší problémy se spánkem
 • příznivně jsou ovlivňovány nervové funkce

Masáž probíhá tak, že pacient leží ve spodním prádle na masážním stole a je při masáži zakryt ručníky. K masáži se používají tělové a nahřáté masážní oleje lisované za studena či aroterapeutické oleje, kterými terapeut postupně promasírovává celé tělo, počínaje zády, po hýždě, přes nohy, břicho, hrudník, ruce a krk. Působením na nervová zakončení na povrchu těla se vyvolá odezva na místech vzdálených; to se projeví zlepšením činnosti hluboko uložených tkání a orgánů, takže klient se cítí hluboce odpočat a zrelaxován.

Thajská tradiční masáž

Thajská tradiční masáž

Thajská tradiční masáž, jedinečné uzdravující umění tradiční thajské medicíny, zde již existuje po tisíce let. V této masáži zažívá úžasnou zkušenost nejen ten, kdo ji přijímá, ale i ten, co jí dává. Uvolňují se při ní energetické blokády, nastává hluboké léčení v přítomném okamžiku meditace.

V jedinečném způsobu práce thajská masáž využívá prvky akupresury, jógy, fyzioterapie, meditace, energetického léčení, chiropraxe a ajurvédy. Thajská tradiční masáž je holistickou terapií, kde je člověk léčen jako celek mentálního, emociálního, fyzického a spirituálního těla. Tyto jednotlivé aspekty mohou být ovlivňovány vzájemně právě masáží.

Prvotním záměrem thajské masáže je znovunastolení a vybalancovaní energetického systému v těle, který je veden skrze energetické linie v těle. Tyto energetické linie nejsou viditelné mnoha lidmi, ale je možné je cítit. Právě ony jsou součástí mnohých východních tradic. Na západě je známe v akupunktuře jako meridiány. V thajské masáži terapeuti pracují na deseti známých meridiánech.

Vitální životní síla se nazývána Prána v sanskrtu, Chi v čínské medicíně a Ki v japonské tradici. Síla proudí po těchto drahách, zásobuje a odpovídá za zdravé tělo. Během života a různých emočních či fyzických traumat může být tato energie blokována, a to  způsobuje fyzickou a psychickou nemoc. Právě thajská jóga a masáž může s pomocí technik uvolnit tyto bloky a dostat tělo zpátky do rovnováhy.

Thajská masáž byla vždy velmi propojena s buddhistickou meditační praxí. Správně praktikovaná masáž je intuitivní, zaměřená na pacientovy potřeby, kdy energie terapeuta vychází ze srdce a je vedena milující laskavostí (Metta).

Účinky thajské masáže:

 • upravuje držení těla, dýchání, ohebnost, zažívání a krevní oběh
 • uvolňuje energetické blokády
 • stimuluje krevní oběh a cirkulaci lymfy
 • odstraňuje bolestivost páteře
 • zlepšuje vylučování odpadů z těla
 • uvolňuje bolest, napětí a ztuhlost svalů a kloubů
 • zbavuje pocitů únavy a nervového napětí
 • navozuje hlubokou relaxaci
 • zvyšuje flexibilitu těla
 • posiluje imunitní systém

Thajská masáž se provádí na měkké podložce na podlaze v pohodlném a volném oděvu. Běžně má masáž trvat jeden a půl až dvě hodiny, ale může se provádět i déle dle potřeby klienta. Praktikující masér používá při masáži palce ruky, lokte, kolena a plosky nohy v kombinaci s akupresurou, lehkým kolébáním, protahováním jógických cviků a mobilizací páteře. Thajská masáž pak vypadá jako tanec mezi masérem a masírovaným, kdy masér využívá svou vlastní tělesnou váhu v meditativním rytmu. Hluboký smysl klidu je často pociťován během a po ukončení terapie.

Masáže se zvukem a se zpíváním – zvuková lázeň

Mezi způsoby jak se zbavit stresu a úzkosti se dnes objevuje mnoho tradičních metod. Jednou z nich je zvuková terapie ( zvuková lázeň ), která sice může připomínat relaxační koupel s hudbou, ale není. Jedná se o starodávnou terapii k uklidnění nejen stresu, ale i bolesti a působí na celé vaše tělo.

Jde v podstatě o terapeutický a meditativní zážitek, při kterém se „koupete“ ve zvucích a vibracích produkovaných různými nástroji, jako jsou gongy, ladičky a křišťálové mísy. Prostřednictvím těchto zvuků a vibrací vstoupí vaše mysl do meditativního a uvolněného stavu. To přináší uzdravení na mentální, emocionální a fyzické úrovni.

Jde o to, že vše v celém vesmíru mají vibrace. Ty zahrnují i naše těla,; každá buňka v našem těle vibruje na určité frekvenci. Protože zvuk a vibrace cestují vodou efektivněji a naše těla jsou vyrobena ze 70% vody, zvuky a vibrace v našem prostředí ovlivňují každou buňku v našem těle.

Masáže se zvukem a se zpíváním – zvuková lázeň

Co můžete očekávat od zvukové lázně?

Během terapie ležíte na podložce s pohodlným polštářem pod hlavou. Terapeut vás  požádá, abyste se několik minut soustředili na dech, a poté k vytvoření zvuků a vibrací používá různé nástroje jako je gong, tibetské mísy, šamanský buben a jiné. Zvuky „omývají“ vaši mysl a tělo, přivádějí vás do hlubšího stavu vědomí jako během meditace. Ve skutečnosti se odpojíte od vnějších podnětů a vstoupíte do stavu vnitřního míru a harmonie. Zvuková lázeň také uvolňuje emoce uvězněné ve vaší mysli, vibrace uvolňují energie získané minulými zkušenostmi.

V zásadě se během zvukové lázně mění stav mozkových vln z normálního bdělého stavu (beta) na uvolněný stav (alfa), snový stav (theta) a dokonce i obnovující stav (delta). Když se mysl a tělo uvolní, srdeční frekvence a krevní tlak se sníží a naše dýchání se prohloubí. V tomto stavu může dojít k hlubokému uzdravení. Zvuková lázeň tedy nejen snižuje stres a úzkost navozením stavu relaxace, ale má také fyziologické výhody. Patří mezi ně snížení bolesti, lepší spánek, odstranění toxinů a posílení imunitního systému. Po zvukové lázni si musíte si odpočinout a pít hodně tekutin, abyste podpořili proces hojení.

Masáže