MAMINKY A DĚTI

Kraniosakrální terapie pro maminky a děti v souvislosti s porodem

Flashbacky, noční můry, úzkost, deprese a další – to vše může být důsledkem posttraumatické poruchy.

Tady přichází na pomoc somatická (tělesná) terapie, která upřednostňuje v léčbě propojení mysli a těla a pomáhá tak řešit fyzické i psychologické příznaky.

Somatický zážitek (SE), specifický přístup k somatické terapii vyvinutý Dr. Peterem Levinem, je založen na myšlence, že traumatické zážitky mohou vést k dysfunkci  nervového systému, což může bránit v úplném zpracování zážitku.

Somatické prožívání fyziologicky snižuje stres a úzkost, mění autonomní nervový systém a uvolňuje trauma. Stejně jako existuje více modalit kognitivní terapie, existuje také mnoho přístupů k somatickým terapiím. Somatické prožívání je přístup „zdola nahoru“; jeho hlavním cílem není pomoci zkoumat vzpomínky nebo emoce spojené s traumatizující událostí, ale odhalit tělesné pocity spojené s těmito pocity.

Kraniosakrální terapie pro maminky a děti

Předporodní péče

Mnoho žen má pozitivní zkušenost s tím, že kraniosakrální terapie jim úspěšně pomohla s přípravou na přirozený porod. Terapie může také například pomoci ženskému tělu připravit se na porod či může pomoci s problémy s bolestmi pánve, páteře, dělohy, vysokého krevního tlaku, nízkého imunitního systému, únavy či bolestmi hlavy. Váha a růst miminka může například působit tlak na páteř. Právě bolesti bederní páteře, tlak na stydkou kost nebo problémy s pánví v době těhotenství jsou nepříjemnými jevy se kterými se nastávající maminky mohou setkat.

Kraniosakrální terapie podporuje volný a symetrický pohyb v pánvi a v křížové kosti a tím tedy vede k snadnějšímu a přirozenějšímu porodu k užitku miminka i maminky. Ošetření může pomoci s vyrovnáním hormonální hladiny u žen a tím může pomoci odstranit napětí a stres před porodem.

Maminky a děti

Síla léčivého doteku

Léčivý dotek

Kraniosakrální systém je zde již od počátku našeho vývoje, zahrnuje kosti lebky (lebka a mandibula), páteř, sakrální kost, plus membrány a tekutiny, které obklopují a chrání mozek a míchu spolu s příbuznými pojivovými tkáněmi. Jeho úkolem je pomáhat udržovat zdravé prostředí pro centrální nervový systém (CNS), aby fungoval efektivně a ovlivňoval tak řadu tělesných funkcí. Je také možné, že terapie může pomoci uvolnit zbytkové napětí kolem žaludku a tlustého střeva, které způsobují určitý stupeň kolik.

Když se miminko cítí v bezpečí a je milováno, tak se může postupně začít uvolňovat. Když jsou tyto bloky terapeutem uvolněny a vyváženy, miminko se více pravděpodobně zcela otevře životu. Citlivý, soucitný terapeut nalezne ty oblasti, které potřebují uvolnění a chtějí vyrovnat. Jemné dotekové techniky usnadňují uvolnění oblastí komprese a povzbuzují uvolňování stresu a souvisejících emocí.

Tělo dítěte pak může začít konečně relaxovat. Při ztrátě napětí se může vrátit nezbytný prostor v mozku a těle; prostor je uvolněn pro přirozený růst a fungování a zdraví a pohodlí dítěte se lze výrazně zlepší.

Kraniosakrální terapie je schopna léčit děti všech věkových kategorií od miminek, batolat, starších dětí s různými druhy problémů. Také teenageri často trpící migrénami a skoliózami mohou zažít uvolnění, může zmizet hyperaktivita a mohou tak konečně zakusit hluboký klid v jejich tělech.

Jak probíhá terapie

Terapie u miminek probíhá tak, že miminko je oblečeno a většinou leží na masážním stole nebo je chováno či kojeno maminkou. V ideálních případech může také spát. Maminka svojí přítomností vytváří dítěti zázemí a terapeut při tom jemně pracuje lehkým dotekem na hlavičce, bříšku, křížové oblasti nebo páteři u miminka a uvolňuje tímto způsobem bloky v těle. Terapeut léčí dítě a matku jako jeden celek.

KDY JE VHODNÉ VZÍT MIMINKO NA KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII?

Důkazy naznačují, že mnoho novorozenců může těžit z craniosakrální léčby během dvou týdnů po narození – ideálně v prvních dnech. Mohlo by to zabránit mnoha následným problémům v dětství a dospělosti, včetně některých problémů uší, vývojových problémů, bolesti hlavy, bolesti krku a poruch páteře.

Terapie u malých dětí probíhá velmi různorodě a flexibilně, často začíná navozováním kontaktu s dítětem formou hry, kdy v kratších intervalech terapeut přikládá své ruce na malého pacienta. Běžná terapie trvá 90 minut až 2 hodiny, podle toho, zda je do terapie zahrnuta i matka. Doporučená frekvence návštěv je v rozmezí 1x týdně.

Rodice

Ukázky z praxe